نقش و جایگاه معلمان بسیجی در تحقق سند تحول بنیادین

مقدمه :

مطالعات و تحقیقات در حوزه تحقق سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش و نقش و جایگاه فرهنگیان بسیجی، نشان می‌دهد که این مقوله در شکل گیری این سند با توجه به نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی و رهنامه نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی باعث تحقق جنبه‌هایی نظیر هنجارپذیری و اجتماعی شدن و کسب ارزشهای انسانی بوده است. بدیهی است در صورتی که پیوند تنگاتنگی در فرآیند رشد و تعالی افراد جهت دستیابی به حیات طیبه در سند تحول بنیادین و پیشرفت آن نمایان گردد، حضور بسیج در آموزش و پرورش و نقش آموزشی و تربیتی آنان در تحقق بکارگیری این سند مورد توجه همه مسئولان نظام تعلیم و تربیت کشور می‌باشد. در این راستا توجه به دست آوردهای بسیج فرهنگیان در عرصه آموزش و پرورش و چشم‌انداز آن در سند تحول و همینطور تأثیر ویژگی های فرهنگیان بسیجی در این پژوهش مورد توجه قرار گرفته است.

در این نوشتار مفاهیم کلیدی حائز اهمیت عبارتند از :

آموزش و پرورش – سند تحول بنیادین  – معلمان بسیجی –فرهنگیان بسیجی

طرح مساله :

حضرت امام خمینی (ره) در بیاناتی می‌فرمایند: من به همه مسئولین و دست اندرکاران سفارش می‌کنم که به هر شکل ممکن وسایل ارتقاء اخلاقی و اعتقادی و علمی و هنری جوانان را فراهم سازید و آنان را تا مرز رسیدن به بهترین ارزشها و نوآوریها همراهی کنید و روح استقلال و خودکفایی را در آنان زنده نگهدارید و این موضوع جز با همکاری مضاعف معلمان بسیجی محقق نمی‌گردد.

با توجه به سخنان امام (ره) دقت عمل معلمان بسیجی در راستای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مورد توجه همه مسئولان و دست اندرکاران تنظیم سند قرار گرفته است. که در آن اسناد بالادستی آموزش و پرورش شامل:

1 – سیاستهای کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش

2 – نقشه جامع علمی کشور

3 – فلسفه تربیت رسمی و عمومی

4 – سند تحول بنیادین‌آموزش و پرورش

5 – برنامه پنجساله پنجم توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور اشاره نمود که تمام این اسناد بالادستی، مورد توجه معلمان بسیجی قرار گرفته است. آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد بنیادی دارای سرمایه بی بدیل و ارزشمند «نیروی انسانی» است و اگر این نیروها در قالب بسیج فرهنگیان ساماندهی شده‌اند و این نیروها که با توجه به منویات مقام معظم رهبری که می‌فرمایند «بسیج به معنای حضور شجاعانه، فداکارانه و مخلصانه انسانهای پیشگام در تمامی عرصه‌های مورد نیاز نظام اسلامی و کشور می‌باشند بدنبال چنین هدفی می باشند و در این راستا با توجه به اسناد بالادستی و سیاستهای کلی تحول نظام اداری، سند راهبردی کشور در امور نخبگان، دیدگاهها و منویات مقام معظم رهبری و سیاستهای دولت در مقاطع مختلف به دنبال تأثیرگذاری در روند اجرای هر چه بهتر این موارد می‌باشند.

فرهنگ و تفکر بسیجی ، پدیده مقدسی است که در نهاد مقدس بسیج و در مسیر تکوین آن در دوران انقلاب اسلامی ، جنگ تحمیلی و دوران سازندگی و بعد از آن شکل گرفته است . فرهنگیان بسیجی مجموعه ای متشکل از افرادی فرهیخته ، متخصص و متعهد هستند که از تجربه کافی در آموزش و پرورش برخوردارند . طبیعی است که از این جمع فرهیخته و توانمند انتظارات زیادی وجود داشته باشد از جمله :

1-    مقابله با تهاجم فرهنگی :

در ابتدای پیروزی انقلاب ، دشمن با این تحلیل که گردانندگان انقلاب به دلیل عدم برخوداری از تجربه لازم برای مدیریت کشور ، قادر به اداره جامعه نخواهند بود و الزاماً به عناصر شناخته شده و عمدتاً تربیت شده در غرب روی خواهند آورد ، دل به عناصر دست پرورده خوش کرده بودند . با کوتاه شدن دست عناصر وابسته به شرق و غرب از مدیریت انقلاب ، دشمنان همچون مار زخم خورده ای ، تهاجم نظامی را در مرزها آغاز کردند، شکست تهاجم نظامی دشمن به بهای شهادت بسیاری از کارآمدترین نیروهای انقلاب بدست آمد . یاس دشمن از تهاجم فرهنگی با بروز آثار شکست تهاجم نظامی شکل گرفت . امروز بحث تهاجم فرهنگی که به تعبیر حضرت آیت الله خامنه ای به شبیه خون فرهنگی و در کلامی دیگر به ناتوی فرهنگی تبدیل شده است .

2-  تحقق جنبش نرم افزاری

یکی از مهمترین رسالت ها و مسئولیت های معلمین بسیجی تلاش در جهت تحقق جنبش نرم افزاری است. عنصر محوری و هسته اصلی جنبش نرم افزاری ، تولید دانش است . مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) تولید علم و نو آوری های علمی را هدف اصلی ایجاد جنبش نرم افزاری می خوانند و می فرمایند ((در علم و تحقیق به ترجمه و فراگیری اکتفا نکنید و در مراکز علمی ، تولید دانش را هدف اساسی خود قرار دهید  ))

3-  تحقق اهداف سند چشم انداز توسعه

در سند چشم انداز توسعه ، به ویژه در قانون برنامه چهارم توسعه مدیریت دانایی محور به عنوان راهبرد اساسی مورد تاکید قرار گرفته احراز مقام اول در منطقه پیش بینی شده است . تحقق این مهم در گرو تلاش و کوشش وافر همه اقشار جامعه به خصوص نظام آموزشی است و در این میان باید بر نقش معلمان و مربیان به خصوص معلمین بسیجی تاکید فراوان کرد . در سند چشم انداز توسعه بیست ساله ، کشور با ادبیات زیر تعریف شده است . توسعه یافته ، متناسب با مقتضیات فرهنگی ، جغرافیایی و تاریخی خود و متکی بر اصول اخلاقی و ارزش های اسلامی ، ملی و انقلابی ، با تاکید بر : مردم سالاری دینی ،‌ عدالت اجتماعی ، آزادی های مشروع ، حفظ کرامت و حقوق انسان ها و بهره مند از امنیت اجتماعی و قضایی ، برخوردار از دانش پیشرفته ، توانا در تولید علم و فناوری ، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی ، برخوردار از سلامت ، رفاه ، امنیت قضایی ، فعال و مسئولیت پذیر ، ایثارگر ، رضایت مند ، برخوردار از وجدان کاری و ....

4- تحول گرایی در آموزش و پرورش

فرهنگ هر جامعه بستر گسترده ای برای تحول و تکوین نظام های گوناگون آن جامعه به حساب می آید . تحول های فرهنگی روندهای نوین اجتماعی را به همراه می آورد که این به نوبه خود انتظارها و چشمداشت های متفاوتی را در مردم جامعه ایجاد می کند . تحول یک حرکت ریشه ای است و فرهنگیان می توانند این حرکت و تحول را بر اساس تعلیم و تربیت و اصول علمی تعیین شده با انگیزه کافی آنرا به سرمنزل مقصود برسانند .مدرسه از مهمترین محیط های آموزشی و پرورشی و به تعبیر عام تر تعلیم و تربیت است . از این رو معلمین بسیجی باید به ساختار ، مقررات ، سلسله مراتب و تقسیم مسئولیت ها و نقش هایی که به طور مستقیم و صریح و غیر مستقیم به آنها محول می شود ، توجه نمایند . اساساً نظام آموزش و پرورش دارای ویژگی هایی است که انتظارات گسترده ای را ایجاد می کند . لذا شناخت محیط و ساختار ، سازمان ، قوانین و مقررات ، فضای فرهنگی ، روابط انسانی و سایر عوامل موثر در این میدان عظیم تربیتی و آموزشی الزامی است .

 

بسیجیان فرهنگی میزان اثربخشی در سند تحول بنیادین را در راستای ساحت وجود ی که در سند تحول بیان شده مورد توجه قرارداده و درخصوص تربیت دینی و اخلاقی، تربیت اجتماعی و سیاسی، تربیت اقتصادی و حرفه‌ای ، تربیت علمی و فن‌آوری،‌ تربیت هنری، زیبایی شناختی در مقابله با دست یازیدن به شیوه‌های مقابله با تهاجم فرهنگی دقت نظر داشته و تجربیات لازم را در حین آموزش در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند. در سند تحول بنیادین فصل دوم بیانیه ارزش‌ها با ارائه گزاره‌های ارزشی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی آمده است که آموزه‌های قرآن کریم نقش معنوی، اسوه‌ای، هدایتی و تربیتی پیامبر اکرم (ص) و حضرت فاطمه زهرا (س) و ائمه معصومین (ع) به ویژه امام زمان و ولایت مداری در تمام ساحت‌ها برای تحقق جامعه عدل جهانی مورد توجه باشد که چه کسی بهتر از بسیجی ولایتمدار در این خصوص می‌تواند نقش بازی کند. بسیجی فرهنگی که تمام وجودش پر از عطر وجود ولایت می‌باشد.از دیگر ارزش‌ها که بدون شک معلمان فرهیخته بسیجی در آن نقش مضاعف و ژرف دارند توجه به آموزه‌های بنیادین مهدویت و انتظار و رمز هویت اسلام ناب و عامل حیات و بقای آن در عصر غیبت است به عنوان مهترین رسالت منتظری در عصر غیبت می‌باشد. در بیانیه ارزش‌ها در سند تحول بنیادین توجه به میراث نظری و علمی حضرت امام خمینی (ره) تعمق علاقه و پیوند با انقلاب اسلامی و قانون اساسی و ولایت فقیه مورد توجه بوده که معلم بسیجی در این خصوص با ولایتمداری و توجه به قانون اساسی می تواند مسیر را برای علاقه دانش‌آموزان و پیوند آنان با انقلاب اسلامی ایجاد کند. معلمان بسیجی حتی از عمق ایثارگری ها در انقلاب و ارتباط آن با آموزه‌های مورد علاقه آنان می‌کوشند که فضای مطلوبی را در جهت رشد آنان ایجاد کنند. در این سند توجه به نقش معلم (مربی) به عنوان هدایت کننده و اسوه‌‌ای امین و بصیر در فرایند تعلیم و تربیت و مؤثرترین عنصر در تحقق مأموریت های نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی اشاره شده است. از جمله ویژگی‌های معنوی و اخلاقی معلم بسیجی آنست که سیما و چهره و طرز سخن گفتن و گفتارش نمایانگر اهلیت و شایستگی برای احراز مقام تعلیم بوده و اساتید بسیجی نیز صلاحیت آنها را تأیید و آن را گواهی کنند این شخص در نقش معلم می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد تا تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت در سند تحول بنیادین صورت پذیرد.

نتیجه گیری

آنچه که می توان استنباط نمود اینست که کمال انسان در نظام تعلیم و تربیت اسلامی رسیدن به قرب الهی است. این هدف غایی به اهداف اعتقادی ، اخلاقی و علمی و آموزشی و ... مرتبط است . که مترادف با اهداف حلقه های صالحین بسیج فرهنگیان می باشد تعیین نقش و جایگاه معلم بسیجی در این مرتبه جلوه ای از قدرت لایزال الهی است  خداوند نخستین معلم است و شغل معلمی شریف و با عظمت است . کیفیت معلم امروز به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده کیفیت آموزش و پرورش قلمداد می شود و از مهمترین اهداف نظام آموزشی در هر جامعه ای حفظ عناصر و ارزش های اسلامی و فرهنگی است و این امر بدون تردید در هر برهه از زمانی با تلاش معلمان بخصوص معلمان بسیجی محقق می گردد . معلم نباید فراموش کند کارگزاری روحانی و ملزم به رعایت تعامل و ارتباطی منطقی با دانش آموزان است . حفظ و تامین عزت نفس و احساس خود ارزشمندی آنان که رعایت اصول اسلامی ، دینی و فرهنگی را سرلوحه کار خویش قرار دهد . بدون تردید معلم با تفکر بسیجی گونه خویش می تواند رفتار اجتماعی نیکو را با تاکید بر نقش حساس و تاثیرگذارشان در جامعه اسلامی ما در اجرای سند تحول بنیادین به منصه ظهور برسانند.

با توجه به 8 فصل که در سند تحول بنیادین اشاره شده به این نکته باید توجه کرد که وظیفه بسیج در عرصه علمی و پژوهشی خودباوری، تلاش و ارتباط مستقیم با پیشبرد علم و دانش و تربیت و تزکیه نسل جوان است که با توجه به فصل دوم بیانیه ارزش‌ها به آن اشاره نمودیم و از جمله وظایف فرهنگیان بسیجی هدایت جامعه در ابعاد علمی و تربیتی است. برای معلم بسیجی معلمی عشق است او با تمام نیرو در جهت اجرایی شدن این سند در سطح نظام تعلیم و تربیت کشور تلاش می‌کند و با وجود ناملایمات از خدمتگزاری دلسرد نخواهد شد و تمام تلاش خود را در اعتلای کلمه معلم بسیجی در جزء جزء نظام آموزش و پرورش خواهد داشت. تفکر در مساله نقش و جایگاه معلم بسیجی در ایجاد و تقویت فرهنگ اسلامی در مدارس و کنترل تعاملهای بین دانش آموزان ، معلمان مهم ترین اصل اساسی در پیشبرد اهداف سند تحول بنیادین در پژوهش حاضر بوده اند و ناگزیر باید به چند اصل توجه نمود:

1-    الگوپذیری از سیره پیامبر (ص) و ائمه بعنوان سرمشق های تعیین شده دین مبین اسلام و دسترسی به حیات طیبه .

2-     اتخاذ تدابیری در جهت تعلیم و تربیت از سطح ابتدایی تا متوسطه و عالی توام با تربیت معنوی و تهذیب اخلاقی و تزکیه .

3-     آموزش مهارتهای تخصصی معلمان بسیجی در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی بکارگیری سند تحول بنیادین .

4-     نهادیه شدن تفکرات خلاقانه و نوآورانه توسط فرهنگیان بسیجی متناسب با فرهنگ اسلامی جامعه.

5-    مشارکت دولت و سایر نهادها و سازمانها خصوصاً رسانه ها در جهت ارائه الگوهای صحیح مطابق با نظام ارزشی و اعتقادی و مطالبه اجرایی شدن سند تحول بنیادین .

6-     عدم وابستگی فکری معلمین به بیگانگان در جهت ممانعت رسوخ فرهنگ بیگانه که باعث تشتت و انحراف در تحلیل مسائل دینی و فرهنگی می شود که با جذب معلمان در بسج فرهنگیان و  ایجاد حلقه های صالحین و استفاده از اساتید بسیجی در این حلقه ها بعنوان مدرس می توان تاثیر مطلوبی در این خصوص گذاشت .

مجتبی باغدارنیا

 

 

منابع :

 

1-   سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آذر ماه 1390.

2-   دلشاد تهرانی ، مصطفی ، سیری در تربیت اسلامی نشر : ذکر سال 1380 .

3-   رمضانیان ، شعبانعلی ، مقاله بایدهای اجرایی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش ، تهران: نشریه طلایه داران آذر و دی 1392 .

4-   حبی ، محمدباقر ، کتاب ویژگی های معلم بسیجی ، تهران : انتشارات سازمان بسیج فرهنگیان چاپ اول 1387 .

5-   لئون، آنتوان ، وضع کنونی آموزش و پرورش ، ترجمه علیمحمد کاردان ، ناشر : وزارت آموزش و پرورش 1380 .

6-CD  معلم بسیجی ، ویژه نامه هفته بزرگداشت مقام معلم سال 1390 مرکز مقاومت بسیج فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش. 

/ 6 نظر / 262 بازدید
تبديل وبلاگ به سايت

سلام دوست عزيز ميدوني تا حالا چند بار کل وبلاگهاي سرويس دهندگان وبلاگ رايگان با کل اطلاعاتشون از بين رفته؟! ولي با داشتن وب سايت اختصاصي هيچ وقت خطر از بين رفتن اطلاعات و نوشته ها شما را تهديد نمي کنه. فقط با 48 هزار تومان ميتوني يه وب سايت اختصاصي با آدرس اختصاصي داشته باشي. هم امکاناتش خيلي خيلي بيشتره ، هم ميتوني ايميل اختصاصي داشته باشي و .... توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: www.blog.webgar.com

<<<<<< hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد با تشکر[گل] [گل]

اميد

سلام. خوبي؟ ميخواي به زبان انگليسي مسلط بشي؟ خيلي راحته. بيا خودت ببين http://s4you.ir/1/9QXiu

سايت و انجمن عشق سرا عاشقي ....محفلي براي عاشقان (بازگشايي مجدد و دعوت به همکاري)

دوست عزيز سلام سايت و انجمن عشق سرا عاشقي asheghisara.ir بلاخره بعداز چند سال تعطيلي مجددا اغاز به کار کرده است لطفا با حظور گرم خودتان عشق سرا را رونقي دوباره بدهيد لازم به ذکر است که عشق سرا در زمينه گفتگوهاي عاشقانه و درد و دل هاي عاشقانه و خاطرات و داستان و...کلا هر چيزي در زمينه عشق و عاشقي فعاليت مي کند و همچين سايت عشق سرا داراي بخش هاي مانند تالار هاي گفتگو (انجمن ها ) انواع فال و طالع بيني بخش خبر و.... ما براي مديريت انجمن ها به دنبال افراد فعال و علاقمند هستيم اگر شما حس مي کنيد در انجمن هاي عشق سرا مي توانيد مديريت کنيد و مي توانيد روزانه حداقل يک ساعت وقت بگذاريد مي توانيد با ما در تماس باشيد راه هاي تماس با ما در بالاي صفحات سايت و انجمن اعلام شده است با کليک روي لينک تماس با ما asheghisara.ir و همچنين يک خواهش هم از شما عزيز دارم که اگر عشق سرا عاشقي را مناسب ديديد در وبلاگ خود به عشق سرا عاشقي يک لينک يا يک پست براي معرفي عشق سرا عاشقي بدهيد در اخر براي شما ارزوي موفقيت مي کنم. asheghisara.ir با احترام مديريت سايت و انجمن عشق سرا

صدف

سلام. خوبين؟ طاعاتتون قبول. منم يه وب با موضوع موفقيت دارم. خوشحال ميشم نظر شما هم در مورد مطالبش بدونم :)

صدف

سلام. خوبين؟ طاعاتتون قبول. منم يه وب با موضوع موفقيت دارم. خوشحال ميشم نظر شما رو هم در مورد مطالبش بدونم :)